SİYASALLI OLMAK’20 GERÇEKLEŞTİ!

Kulübümüzün büyük etkinliklerinden ilki, kamu ve özel sektörde yer edinip başarılarını gösteren mezunlarımızı ağırladığımız Siyasallı Olmak gerçekleşti. Öncelikle 27 Kasım’da büyük heyecanla çabalayarak gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize emek veren kulüp arkadaşlarımıza, destekleyicilerimize, moderatör hocalarımıza, konuklarımıza, katılım gösteren herkese teşekkür ediyor ve her etkinliğimizde birlikte olmayı diliyoruz.

Siyasallı Olmak, giriş konuşmaları ve devamında 3 oturum halinde gerçekleşti. Programda bulunan ya da bulunmayan herkes için rehber olması adına tartışılan konuları ve konuklarımızın verdiği bilgileri paylaşalım;

1.Oturum Sayın Emrah Cengiz hocamız moderatörlüğünde İç Denetimci ve CRMA Sermaye Piyasaları Uzmanı Sayın Selma Odabaşı ve Gazeteci-Yazar Sayın Şafak Altun’la gerçekleştirildi.

Program, Şafak Altun’un kısa hayat hikayesini ve mesleğini yapmaya başlayana kadar geçirdiği dönüşümleri anlatmasıyla başladı. Okulumuzdan mezuniyeti sonrasında radyo ve televizyon programları yapmış, çok sayıda kitap yazmış ve ilham veren konuşmalar gerçekleştirmiştir.

Selma Odabaşı fakültemizin finansa yönelen isimlerinden. Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanlığı başta olmak üzere önemli görevlerde bulunmuş olan mezunumuz konuşmasının temeline ‘yaptığı işi çok sevme’yi aldı ve bizlere bu konuda yönlendirme ve önerilerde bulundu. Mezun olduğunda finans alanında çalışmak isteyen fakültemiz öğrencileri için kamu sınavlarının takip edilmeye değer olduğunu vurguladı.

2.Oturum Sayın Serhat Yanık hocamız moderatörlüğünde CNN Türk Kurucu Müdürü ve eski savaş muhabiri Sayın Gökhan Güvenç ve Dolunay Filo CEO’su Ahmet Albayrak ile gerçekleştirildi.

Söze başlayan Gökhan Güvenç, özellikle savaş muhabirliğiyle ilgili merakla beklenen şeyleri anlattı: ”Korkmuyor muydum, deli gibi korkuyordum. Korkmamak zaten ölümü beraberinde getirecek bir şey bizim mesleğimizde. Korkmamak değil soğukkanlı davranmaya çalışmaktı yapmaya çalıştığım. Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey oldu: Uyum sağlamaya kendinizi hazır hissettiğiniz koşullarda çalışın. Aksi, hayatınıza mal olabiliyor. Psikolojik tedavi gördüm çünkü bazen her şeyin sizi aşağı çektiğini hissediyorsunuz. Ve bu mücadelede galip gelemeyeceğiniz kadar diplerde dolaştığınız oluyor. İyiki siyasallıyım, iyiki bu okulda okudum, iyiki Murat Sarıcalarla Bakır Çağlarlarla Tarık Zafer Tunayalarla bir aradaydım. Bana çok şey kattılar. Onların gölgesi bu okulun tavanlarında, koridorlarında dolaşıyor, buna eminim. Sizleri çok seviyorum, teşekkür ediyorum.”

Ahmet Albayrak, kendini işini kurup bunu geliştirmeye emek veren mezunlarımızdan. 10-12 yıl mali müşavirlik yapmış, 2000 yılında bu işi bırakarak filo kiralama işine girmiş. Konuşmasının anafikrini ise ” Siyasete de girdim, özel sektörde de çalıştım ki şuan hala çalışıyorum ama sonuç olarak bugün yine gelsem yine bu okulda okurum.” Cümleleri oluşturuyor.

3.Oturum Sayın Gökçe Akdemir Ömür hocamız moderatörlüğünde Gazeteci-Yazar Sayın Cengiz Erdinç, Sabah Gazetesi Yazarı Sayın Faruk Erdem ve Dünya Gazetesi Enerji Sayfası Yazarı Sayın Mehmet Kara ile gerçekleştirildi.

Mehmet Kara, fakültemizden mezun olduktan sonra özel bir haber ajansında çalışmaya başlamış. Meslek seçiminin verdiği bir karar mı yoksa ortamın getirisi mi olduğuna emin olmadığıyla temellendirdi konuşmasını. Politika muhabiri olmak istediği ajansta ekonomi muhabiri olarak işe başlamış. Daha sonra çalıştığı işlerde de politika muhabirliğine bir türlü yönelemeyip borsa konusunda uzmanlaşmış. Fakat sonra basında tutunabilmek için başka bir alana yönelmek gerektiğini fark ederek enerji üzerine çalışmayı seçmiş.

Faruk Erdem’in ilk gazetecilik anılarından biriymiş fakülte fakültenin tabelasının değiştirilmesi, fotoğraflamış o anı. ‘Siyasal Bilimlerden Siyasal Bilgilere Geçiş’ olarak yer edinmiş hafızasında. Aklında canlanan en önemli diğer anı da Karl Humeyni heykeli etrafında toplanmalar, konuşmalar, genç oluşlarmış. “Bu okulda okurken dönemin siyasetçileriyle röportaj yapardım, çok çabuk büyüdük. Bu iyi bir şey mi bilmiyorum. Daha sonra idareciliğe başladım, idareci olarak çalıştım.” Diyerek iş yaşamından “Siyasallı olmanın ötesinde  ‘İstanbul Siyasallı Olmak’ ayrı bir yerde benim için.” Sözleriyle ise programımızın temelinden söz etti.

Gökhan Güvenç kendi hikayesini değil gördüğünü anlatmak istedi ve öyle de oldu. “Yürüyüşlere katıldım, dernekçi ve politik öğrenci oldum. Dergiler yoğunlukta olmak üzere çeşitli yerlerde çalıştım. Gazetecilikte Ankara’da çalışmak kurmaylık gibidir, çalıştım. Biraz heyecanlıyım, çok kalabalık önünde konuştum, aslında hiç heyecanlanmam ama siyasalda siyasal öğrencilerinin önünde konuşmak ilk defa yaptığım bir şey. O yüzden de bana gittikçe daha fazla heyecan veriyor.” Cümleleriyle başladı ve gazetecilikten, kitaplardan, kitaplarından bilgilendirici anlatılarla devam etti.

Son oturumun ardından soru-cevaplar ve tartışmalarla programın sonuna gelindi. Konuklarımıza tekrar teşekkürü borç biliyor ve biraz daha Siyasallı hissederek bir etkinliği daha bitiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir